شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

کندش
شناسه پست: 3209
بازدید: 863

کندش گیاهی است ریشه ای به مانند زنجبیل، کنگر و … که دارای ساقه های کوتاه با برگ های سبز و زرد می باشد، این گیاه در کشور هندوستان رشد میابد که ریشه های آن را برای روغن گیری یا پودر می برند. این گیاه به لحاظ خوراکی سمی است اما در استفاده موضعی باعث انبساط عروق و کاهش فشار خون می شود. عمده مصرف روغن کندش برای تقویت، پر پشت شدن و رویش مجدد موها می باشد اما برای موارد مهم دیگری از جمله تسکین دردهای عصبی و عضلانی، درمان روماتیسم و … مصرف می شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

خواص روغن کندش

از روغن کندش در منابع طب سنتی و روایی به نام های کندس، ریشه کارزان، کندشه و رقیقه یاد شده که دارای مزاج گرم و خشک است. استفاده از روغن این گیاه در طب سنتی سابقه ای طولانی دارد و از اثرات شگفت انگیز آن همین بس که حکیم محمد مؤمن حسینی از اطبا صفوی در کتابش ادعا کرده که با مالیدن روغن کندش به کف دست اگر مو درآمد تعجب نکنید.

کندش

روغن کندش برای تقویت و درمان ریزش مو

همانطور که مطرح شد مهمترین موارد مصرف روغن کندش برای موهاست، این روغن را برای رویش مجدد موها، تقویت ریشه های مو و جلوگیری از ریزش مو، تقویت ساقه ها مو، و پرپشت شدن موها استفاده میکنند.

رویش مجدد و تقویت موهای سر

برای قسمت هایی که کاملا مو ریخته و خالی شده است بعد از چند روز مصرف پرزهایی نمایان می شود، در این مواقع و حتی در موارد مصرف دیگر برای رشد موها پیشنهاد میگردد حتما از یک مکمل غذایی مثل مولتی دیلی یا زینک و … برای کمک به شروع مجدد موها استفاده شود.

تقویت مو

بصورت کلی روغن کندش باعث می شود میزان گردش خون در پوست سر افزایش یابد، همینطور میزان متابولیسم و تغذیه سلولهای پوست سر را افزایش می دهد. لذا با مصرف مکمل های غذایی ریشه های مو را تقویت کرده و با شستن موضع مورد نظر اکسیژن بیشتری را در اختیار ریشه های مو قرار دهید، به همین دلیل در طب سنتی گفته شده است که بیست دقیقه قبل از حمام روغن را به ریشه موها زده و بعد شستشو دهید.

پیشنهاد می گردد در مصرف روغن های طبیعی مثل کندش، سیاهدانه، اسطوخودوس، رزماری و … برای تقویت و رشد موها، حتما قسمت مورد نظر را ماساژ دهید، چرا که ماساژ نیز می تواند جریان خون را افزایش دهد و عروق متصل به فولیکولهای مو را گشاد تر کند این امر باعث افزایش اکسیژن رسانی و تغذیه ریشه مو می شود.

شرایط پوست سر

روغن کندش برای بیشتر برای پوست های چرب موثر است و کسانی که پوست خشک دارند بهتر است استفاده نکنند. همچنین به علت آنتی باکتریال بودن این روغن برای رفع شوره سر و قارچ های پوستی موثر است.

تقویت موهای ابرو، مژه، ریش و سبیل

موارد مصرف روغن کندش که در بالا مطرح شد را میتوان برای تقویت موهای سر، تقویت موهای ریش و سبیل، ابروها، مژه ها و سایر اعضای بدن استفاده کرد.

نکته جالب دیگر که برای خواص روغن کندش گفته اند درمان موخوره و جلوگیری از سفید شدن مو هست.

روغن کندش برای سلامتی بدن

روغن کندش برای درد بدن

جالب است بدانید علاوه بر خواص فوق العاده ای که این روغن در رشد موها داشته است، برای سلامتی بدن نیز استفاده می شود، از جمله خواص روغن کندش برای بدن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رفع بی‌حسی یا فلج دست و پا

در طب سنتی مواردی برای رفع بی حسی دست و پا و یا درمان فلج و لقوه نام برده شده است، این مهم بعلت طبع گرم روغن کندش است که با استمال موضعی موارد فوق را برطرف می کند.

تسکین دردهای عضلانی و مفصلی

به دلیل داشتن خواص ضد التهابی در روغن کندش با استعمال موضعی آن به دردهای مفصلی و عضلانی مانند آرتروز، سیاتیک، پادرد، کمردرد، روماتیسم و واریس التیام بخشید.

درمان سینوزیت و سرماخوردگی

جالب است بدانید کشیدن حدود یک گرم پودر ریشه کندش به بینی باعث عطسه آوری می شود، و برای عطسه های شدید تر میتوانید روغن کندش را با روغن بنفشه یا بادام شیرین مخلوط کنید و در بینی بچکانید. این امر باعث خروج رطوبت از مخاط و جلوگیری از آبریزش بینی خواهد شد.

بهبود بیهوشی ناشی از صرع

البته برای این مورد نیز خواصی از روغن کندش مطرح شده است، برای اینکار باید روغن کندش را در بینی بچکانید.

نحوه استفاده از روغن کندش

روغن کندش

دوره مصرف روغن کندش را بر اساس تجربیات به دست آمده و میزان شدت مشکل بین دو تا هشت ماه گفته اند، برای مثال وقتی کرک و پرزهایی در پوست سر نمایان شد در حالت عادی شاید طولانی شود اما با استفاده از ویتامینهای مکمل غذایی مثل مولتی دیلی و زینک و … میتوان دوره مصرف را کوتاه تر کرد.

برای مصرف حتما با متخصص طب سنتی هماهنگ شود و طبق برنامه ریزی مصرف شود.

طریقه مصرف روغن کندش به اینصورت است که بیست دقیقه قبل از حمام پوست موضع مورد نظر را با چند قطره روغن کندش ماساژ دهید و سپس بشورید. تعداد تکرار استفاده از روغن کندش سعی شود تقریبا یک روز در میان باشد (حدود سه بار در هفته) که برای افرادی که مزاج سردی دارند می توانند تا 5 بار در هفته نیز استفاده کنند. حداقل مدت دوره دو ماه است لذا در این مدت صبر داشته باشید و حتما حتما روغن را منظم و مداوم مصرف کنید. در صورت مصرف نامنظم تاثیر استفاده خیلی کاهش می یابد.

روغن کندش اصل

در اکثر مواقع روغن کندش یک روغن وارداتی می باشد، اما فروشگاه نجمان با خرید گیاه کندش، از آن روغن گیری کرده و با کیفیت و قیمت تضمینی در اختیار شما عزیزان قرار میدهد.

کندش عمده

عوارض روغن کندش

برای این روغن تا کنون عوارض خاصی مطرح نشده است، توجه نمایید که مصرف این روغن به دلیل سمی بودن آن به صورت خوراکی ممنوع است و باید از دسترس کودکان به دور نگه داشته شود. همچنین زنان باردار نیز با نظر متخصص مصرف کنند. برای افرادی که دارای مزاج گرم و پوست خشک هستند باید میزان مصرف را کاهش داده و اگر ریزش مویشان بعلت گرمی مزاج می باشند باید قبل از مصرف مشکل خود را درمان کنند.

برای چشم مضر می باشد و نباید به داخل چشم ها نفوذ کند لذا برای استفاده برای مژه ها کاملا احتیاط کنید. همچنین برای ریه ها نیز مضر است و از استنشاق و یا بخور دادن زیاد با روغن کندش پرهیز کنید.

نویسنده

نجمان
محصولات ارگانیک